مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (155 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: از متغیرهای اثرگذار بر گرایش به اعتیاد، سبک­های فرزندپروری و تنظیم شناختی هیجانی است. هدف این تحقیق پیش‌بینی گرایش به اعتیاد بر اساس سبک­های فرزندپروری و تنظیم شناختی هیجانی دانشجویان بود.
روش بررسی: روش تحقیق از نوع همبستگی بود. جامعه‌ آماری این پژوهش را تمامی دانشجویان دانشگاه پیام نور گنبد کاووس در سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸ به تعداد 3548 نفر تشکیل دادند که با استفاده از روش نمونه‌گیری تصادفی خوشه ای تک مرحله ای تعداد 384 دانشجو به‌عنوان نمونه انتخاب شدند. ابزارهای اندازه‌گیری پرسشنامه­­های شیوه­های فرزندپروری ‌(بامریند، 1991)، نظم جویی شناختی هیجان (ﮔﺎرﻧﻔـﺴﻜﻲ، ﻛـﺮاج و اﺳـﭙﻴﻦ ﻫﻮون، 2001) و گرایش به اعتیاد (وید و بوچر، 1992) بود. برای تجزیه ‌و تحلیل اطلاعات از روش ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون چندمتغیری با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه ۲۲ استفاده شد.
یافته ها: نتایج نشان داد که سبک­های فرزندپروری و تنظیم شناختی هیجانی قادر به پیش‌بینی گرایش به اعتیاد هستند. سبک­های فرزندپروری سهل­گیرانه، مقتدرانه و استبدادی به ترتیب با مقدار ضریب رگرسیونی ۰٫۲۰3، 274/0 و 193/0 و تنظیم شناختی هیجان با مقدار 315/0 به‌طور مستقیم توانستند گرایش به اعتیاد را پیش‌بینی کنند (۰٫۰۰۱>p).
نتیجه گیری:  باتوجه به نتایج به‌دست‌آمده، با استفاده از سبک­های فرزندپروری صحیح و بهبود تنظیم شناختی هیجانی می‌توان گرایش به اعتیاد را کاهش داد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb