مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد
چکیده:   (277 مشاهده)
زمینه و هدف: پریشانی روان‌شناختی یک اصطلاح کلی برای توصیف احساسات یا هیجانات ناخوشایندی است که با مجموعه­ای از علائم بیماری روانی مانند باورهای فراشناختی بروز می­نماید. در این راستا، پژوهش حاضر با هدف روابط ساختاری باورهای فراشناختی با پریشانی روان‌شناختی: نقش میانجی بهزیستی روان‌شناختی انجام شد.
روش بررسی: مطالعه حاضر به روش همبستگی و از نوع مدل‌سازی معادلات ساختاری انجام شد. جامعه آماری شامل 350 نفر از زندانیان زندان چناران در سال 1399 بود که با استفاده از نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند. شرکت‌کنندگان به فرم کوتاه پرسشنامه فراشناخت ولز (1997)، مقیاس افسردگی، اضطراب، استرس، لاویبوند، لاویبوند (1995) و فرم کوتاه پرسشنامه بهزیستی روان‌شناختی ریف (1989) پاسخ دادند. داده‌ها با استفاده از مدل­یابی معادلات ساختاری با نرم‌افزارهای آماری Spss-25 و Amos-24 تحلیل شدند.
یافته­ها: نتایج نشان داد اثر مستقیم باورهای فراشناختی بر بهزیستی روان‌شناختی منفی و معنادار (01/0≥P، 27/0-=g) و بر پریشانی روان‌شناختی مثبت و معنادار است (01/0≥P، 30/0=g). اثر مستقیم بهزیستی روان‌شناختی بر پریشانی روان‌شناختی نیز منفی و معنادار است (05/0≥P، 50/0-=b). بررسی ضرایب استاندارد شده اثرات غیرمستقیم نشان داد که اثر غیرمستقیم باورهای فراشناختی بر پریشانی روان‌شناختی به واسطه بهزیستی روان‌شناختی مثبت و معنادار است (01/0>P، 14/0=IF). شاخص­های برازش مدل نیز بیانگر آن بود که مدل مفهومی از برازش مطلوبی برخوردار است.
نتیجه­گیری: بر اساس نتایج این پژوهش می­توان گفت که باورهای فراشناختی و بهزیستی روان‌شناختی می­توانند مدل مطلوبی برای پیش­بینی پریشانی روان‌شناختی باشند که می­توان در سطوح درمانی از این مدل استفاده کرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb