مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)، اصفهان، ایران.
چکیده:   (29 مشاهده)
زمینه و هدف: سلامت و پویایی خانواده ریشه در سلامت و شادابی زوجین دارد؛ از این‌رو، تمرکز چاره‌اندیشانه بر طرحواره­های ناسازگار اولیه و کیفیت رابطه زوج­های متعارض براساس رویکردهای ارتباط انسانی می‌تواند شادی را به جامعه منتقل کند. این پژوهش با هدف مقایسه اثربخشی طرحواره‌درمانی بومی با طرحواره‌درمانی یانگ بر طرحواره­های ناسازگار اولیه و نگرش به خیانت در زوج­های دارای تعارض شهر اسفهان انجام شد.
روش بررسی: این پژوهش به ‌لحاظ هدف کاربردی و از نظر روش نیمه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون و ‌پس‌آزمون و پیگیری با گروه گواه بود.
جامعه پژوهش کلیه زوجین دارای مشکل تعارض بودند که به مراکز مشاوره شهر اصفهان مراجعه کرده بودند که از این جامعه تعداد 48 نفر به­صورت دردسترس انتخاب و به­صورت‌تصادفی در سه گروه (طرحواره‌درمانی بومی، طرحواره‌درمانی یانگ و گروه گواه) گماشته شدند. افراد هر سه گروه، در سه مرحله پیش‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری توسط پرسشنامه­های طرحواره یانگ (YSQ-SF) و نگرش به خیانت (مارک­واتلی، 2006) مورد ارزیابی قرارگرفتند. داده­ها با استفاده از تحلیل واریانس با اندازه­گیری مکرر و آزمون تعقیبی بونفرونی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته­ها: نتایج نشان داد که طرحواره‌درمانی بومی بر کاهش طرحواره­های ناسازگار اولیه و نگرش به خیانت اثربخش بوده است (01/0P<) و طرحواره‌درمانی یانگ صرفاً بر برخی ابعاد طرحواره­های ناسازگار اولیه مؤثر بوده است (01/0P<). همچنین نتایج نشان داد که تفاوت معناداری بین اثربخشی بسته بومی طرحواره‌درمانی با طرحواره‌درمانی یانگ بر کاهش نگرش به خیانت و انزوای اجتماعی در سطح 05/0P< وجود دارد، اما بین  اثربخشی این دو روش بر ابعاد دیگر طرحواره­های ناسازگار اولیه تفاوت معناداری مشاهده نشد (05/0<P).
نتیجه­گیری: براساس یافته‌های پژوهش، مداخله‌های طرحواره‌درمانی بومی و طرحواره‌درمانی یانگ منجر به کاهش طرحواره­های ناسازگار اولیه و نگرش به خیانت در زوج­های دارای تعارض می‌شوند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb