مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه هنر
2- دانشگاه تهران
چکیده:   (28 مشاهده)
زمینه و هدف: افسردگی و اعتیاد به اینترنت از جمله مشکلات روانشناختی رایج در نوجوانان عصر حاضر است که نیاز به مداخله­های اثربخش و در عین حال لذت­بخش برای این گروه سنی دارد. بنابراین هدف مطالعه حاضر مقایسه اثر مشارکت در دوره­های ورزشی و هنری بر افسردگی و اعتیاد به اینترنت نوجوانان 13 تا 17 سال بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر یک مطالعه نیمه­تجربی بصورت پیش­آزمون و پس­آزمون با گروه گواه بود. جامعه آماری شامل تمامی افراد مراجعه کننده به 5 مرکز کلاس­های تابستانه هنری و ورزشی بود که از بین آنها 45 دختر و پسر با میانگین سنی 44/1±88/14 که براساس نتایج پرسشنامه اعتیاد به اینترنت یانگ (۱۹۹8) و پرسشنامه افسردگی بک­2 (1971) دارای نشانه­های اعتیاد خفیف به اینترنت و افسردگی خفیف یا متوسط بودند، به صورت هدفمند وارد مطالعه شدند. سپس آزمودنی­ها به گروه­های 15 نفره تقسیم شدند: یک گروه در کلاس نقاشی و گروه دیگر در کلاس­های ورزشی ایروبیک دختران و فوتبال پسران به مدت ۴ هفته (۳ جلسه ۱ ساعته در هفته) شرکت نمودند. نتایج با تحلیل کوواریانس و آزمون تعقیبی بونفرونی برای مقایسه نتایج سه گروه در سطح معناداری  05/0=α بررسی شد.
یافته ها: نتایج تحلیل کوواریانس تفاوت معناداری در نمرات پس­آزمون بعد از تعدیل نمرات پیش آزمون افسردگی و اعتیاد به اینترنت بین سه گروه نشان داد (افسردگی: 002/0=P ؛ اعتیاد به اینترنت: 001/0>P). به دنبال آن آزمون تعقیبی بونفرونی نشان داد که شرکت در دوره­های ورزشی در مقایسه با گروه گواه تأثیر معناداری در بهبود افسردگی و کاهش اعتیاد به اینترنت داشت (افسردگی: 002/0=P ؛ اعتیاد به اینترنت: 004/0=P). علاوه بر این، نتایج این آزمون بهبود معنادار در افسردگی و کاهش اعتیاد به اینترنت نوجوانان پس از شرکت در دوره هنری نسبت به گروه گواه را نیز تأیید نمود (افسردگی: 019/0=P ؛ اعتیاد به اینترنت: 001/0>P). همچنین، نتایج حاکی از این بود که شرکت در دوره هنری نسبت به دوره ورزشی تأثیر معنادار بیشتری در کاهش اعتیاد به اینترنت داشت (038/0=P).
نتیجه گیری: شرکت در دوره­های هنری و ورزشی باعث کاهش اعتیاد به اینترنت و بهبود افسردگی نوجوانان شد که دوره هنری اثر مثبت بیشتری بر بهبود اعتیاد به اینترنت داشت.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb