مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اصفهان (خوراسگان)
2- گروه روان‌شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اصفهان(خوراسگان)
چکیده:   (53 مشاهده)
چکیده:
مقدمه: ازدواج رضایت‌بخش یکی از عوامل مهم بهداشت روانی زوج‌ها محسوب می­شود، اما اگر زندگی زناشویی شرایط مساعدی را برای ارضای نیازهای روانی زوج‌ها فراهم نکند، اثرات منفی به‌جای می­گذارد؛ اختلال‌های روانی، افسردگی و خودکشی ازجمله پیامدهای این مسئله است. هدف پژوهش حاضر، بررسی اثربخشی روایت درمانی  بر کیفیت زندگی زناشویی و  دلبستگی زوجین ناتوان مراجعه‌کننده به مراکز مشاوره شهر اصفهان بود.
مواد و روش­ها: پژوهش حاضر از نوع طرح تک موردی بود که در سال 1398 انجام گرفت. جامعه آماری پژوهش کلیه زوج‌های ناتوان(درحل مسائل زناشویی) مراجعه‌کننده به مراکز و کلینیک‌های روان­شناسی شهر اصفهان بود. نمونه‌گیری از میان کلیه زوج‌هایی که به دلیل مشکلات زناشویی به مراکز و کلینیک‌های شهر اصفهان در سال 1398 مراجعه نمودند با توجه به ملاک‌های ورود و خروج به‌صورت در دسترس و هدفمند سه زوج انتخاب و تحت روایت درمانی قرار گرفتند. از پرسشنامه کیفیت زندگی (روابط) زناشویی و پرسشنامه دل‌بستگی کولینز و رید  (1990) برای جمع‌آوری داده‌های تحقیق استفاده شد. مداخله روایت درمانی به صورت هر هفته یک جلسه و به مدت 12 جلسه، تحت آموزش روایت درمانی  قرار گرفتند. برای تجزیه‌وتحلیل داده‌های پژوهش وبه منظور بررسی اثر بخشی روایت درمانی از شاخص تغییر پایا (RCI) و درصد بهبودی استفاده شده است.
یافته‌ها: نتایج  نشان داد که  درمتغیرکیفیت زندگی زناشویی،شاخص تغییرپایا در دو زوج دوم وسوم از نظر آماری معنی دار بوده که نشان دهنده اثربخشی درمان است. برای متغیر سبک دلبستگی ایمن، شاخص تغییرپایا در  زوج دوم از نظر آماری معنی دار بوده و لذا تنها در زوج دوم درمان اثربخش بوده است.برای متغیر سبک دوسوگرا/اضطرابی  با توجه به اینکه شاخص تغییر پایا در هر سه زوج کمتر از 96/1 بود می توان نتیجه گرفت که برای این متغیر درمان اثربخش نبوده است.
 بحث و نتیجه­گیری: اجرای روایت درمانی باعث ارتقاء کیفیت زندگی زناشویی و  دلبستگی زوجین شده است. با توجه به یافته‌های پژوهش می‌توان از این رویکرد در جهت بهبود روابط و کاهش میزان طلاق در جامعه استفاده کرد.
کلمات کلیدی: روایت درمانی،کیفیت زندگی زناشویی،دلبستگی زوجین،مراکز مشاوره، شهر اصفهان.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb