مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (135 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: روان‌سنجی ابزار تبحر حرکتی در جوامع و فرهنگ‌های مختلف نتایج متفاوتی داشته است، از این رو هدف مطالعه حاضر بررسی ویژگی‌های روان‌سنجی آزمون برونینکس اوزرتسکی و مقایسه تبحر حرکتی پسران 5 تا 7 سال عراقی و ایرانی بود.
روش بررسی: نمونه به تعداد 400 نفر و به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای از بین کودکان 5 تا 7 سال عراقی، انتخاب شدند و با آزمون تبحر حرکتی برونینکس اوزرتسکی ارزیابی شدند. در مرحله دوم مطالعه، شایستگی حرکتی 30 نفر از کودکان 5 تا 7 ساله عراقی با 30 نفر از کودکان 5 تا 7 سال ایرانی مقایسه شد. برای تحلیل داده‌ها از روش‌های آماری تی مستقل، ضریب آلفای کرونباخ، ضریب همبستگی درون طبقه‌ای و پیرسون و روش تحلیل عاملی استفاده شد.
یافته ها: نتایج نشان داد که ضرایب پایایی همسانی درونی به ترتیب 8/0، 82/0، 7/0 و 86/0 ؛ پایایی آزمون – آزمون مجدد با ضرایب 86/0، 88/0، 82/0 و 83/0؛  پایایی  ارزیاب مجدد  ضرایب82/0، 84/0، 86/0 و 85/0و پایایی درون ارزیاب  با ضرایب 90/0، 89/0، 85/0 و 88/0  برای خرده آزمون مهارت‌های درشت، مهارت‌های ظریف،هماهنگی اندام فوقانی و کل آزمون محاسبه شد. همچنین در مقایسه بین بهره حرکتی کودکان ایرانی و عراقی، بین تبحر حرکتی کودکان ایرانی و عراقی تفاوت معنی‌داری مشاهده نشد (05/0 < P).
نتیجه‌گیری: می‌توان از این آزمون با اطمینان برای ارزیابی تبحر حرکتی در جامعه مذکور استفاده کرد و برای استفاده در جامعه دختران و دامنه سنی دیگر، نیاز است در آینده مطالعات تکمیلی طراحی و اجرا شود.

 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb