مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- کارشناس ارشد روانشناسی، واحد تفرش، دانشگاه آزاد اسلامی، تفرش، ایران.
2- دکتری تخصصی روانشناسی، استادیار گروه روانشناسی، واحد تفرش، دانشگاه آزاد اسلامی، تفرش، ایران.
چکیده:   (176 مشاهده)
زمینه و هدف: طلاق عامل از هم گسیختگی بنیادی­ترین بخش جامعه یعنی خانواده است. بنابراین مسائل و مشکلات پس از طلاق اهمیت بسیاری پیدا می­کند.. بنابراین پژوهش حاضر با هدف اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر مکانیزم¬های دفاعی و بخشودگی در زنان مطلقه انجام شد.
روش بررسی:  روش انجام این پژوهش نیمه آزمایشی و از نوع طرح پژوهشی پیش آزمون-پس آزمون با گروه آزمایش و گواه است. جامعه آماری پژوهش زنان مطلقه مراجعه‌کننده به تعدادی از مراکز مشاوره شهر تهران (منطقه 10 و 12) در سال 1399 است که ازاین‌بین 30 نفر به‌صورت تصادفی انتخاب و در دو گروه گواه و آزمایش جایگزین شدند. سپس پرسشنامه‌های مکانیسم‌های دفاعی و بخشودگی بر روی هر دو گروه اجرا شد. سپس گروه آزمایش تحت درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد برگرفته ازنظریه ACT قرار گرفت. تعداد جلسات برای درمان این افراد در 8 جلسه 90 دقیقه تنظیم شد و گروه کنترل هیچ درمانی را دریافت نکرد. پس از پایان جلسات درمان گروه آزمایش، هر دو گروه مجدداً پرسشنامه‌ها را تکمیل نمودند. داده‌ها از طریق روش آماری کوواریانس مورد تحلیل قرار گرفتند. سطح معناداری آزمون­ها 05/0 در نظر گرفته شد.                                            
یافته­ها: نتایج حاصل از تحلیل کوواریانس افزایش معنی‌دار بهبود مکانیسم‌های دفاعی و بخشودگی در گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل را تحت تأثیر مداخله مبتنی بر پذیرش و تعهد نشان داد (05/0P<).                
نتیجه­گیری:  بنابراین می‌توان نتیجه‌گیری کرد که درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد برمکانیسم‌های دفاعی و بخشودگی تأثیرگذار است.  
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb