مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات
2- دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج
چکیده:   (257 مشاهده)
زمینه و هدف: هر چند امروزه استفاده از برنامه‌های رایانه‌ای برای بهبود عملکرد کودکان دارای اختلال بیش‌فعال محبوبیت چشم‌گیری یافته است، با این حال می‌توان با ادغام این برنامه‌ها با تکنیک‌های آموزشی/درمانی خانواده محور به نتایج بهتری دست یافت؛ پژوهش حاضر با هدف تعیین اثربخشی برنامه جامع خانواده محور رایانه­یار بر بهبود حافظه فعال کودکان 6-9 ساله مبتلا به اختلال نقص توجه- ‌بیش‌فعالی انجام شد.
روش بررسی: روش پژوهش نیمه­آزمایشی با طرح پیش‌آزمون- پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعه آماری را تمامی کودکان 6-9 ساله مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش‌فعالی مراجعه‌کننده به کلینیک‌های درمانی هستی و پارسا در سال 1401- 1402 تشکیل دادند. با استفاده از روش نمونه گیری در دسترس، 30 کودک واجد شرایط دواطلب به عنوان نمونه پژوهش وارد مطالعه شدند و با استفاده از روش تصادفی در دو گروه جایگزین شدند. نسخه فارسی مقیاس هوش وکسلر کودکان (1393) ابزار این پژوهش بود. یافته­های پژوهش در نهایت با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه 26 و آزمون کواریانس در سطح 05/0 تحلیل شدند.
یافته‌ها: یافته­های توصیفی نشان داد که نمرات ابعاد حافظه فعال گروه آزمایش نسبت به نمرات گروه گواه افزایش محسوسی کرده است. نتیجه تحلیل کواریانس نشان داد که پس از حذف اثر پیش آزمون، میانگین نمرات پس­آزمون ارقام مستقیم (003/0p=  ارقام معکوس (038/0p= توالی عددی (001/0p=) دو گروه اختلاف آماری معناداری داشتند.
نتیجهگیری: با توجه به اثربخشی برنامه جامع خانواده محور یارانه یار در افزایش حافظه فعال می‌توان بیان داشت که این برنامه دارای اعتبار بوده و می‌توان در افزایش توانایی‌های شناختی و کارکردهای اجرایی این کودکان از این برنامه بهره جست.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb